Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого – провідний державний культурний, освітній, науково-інформаційний заклад. Це загальнодоступна установа з універсальними за змістом фондами, яка обслуговує найширші верстви населення.
За розпорядженням царського уряду 3 березня 1866 р. створено Київську російську публічну бібліотеку. Засновниками її виступили відомі громадські діячі, представники київського дворянства та купецтва: граф О. О. Бобринський (цукрозаводчик та меценат), книготорговці В. Г. Барщевський та С. І. Літов, колишній київський губернатор І. І. Фундуклей, відомий поміщик-українофіл Г. П. Галаган, купці І. М. Бродський, М. І. Горовіц, Ф. П. Ліббе та ін. Основою фонду стали приватна книгозбірня письменника і книговидавця В. Г. Барщевського та пожертви киян. На момент відкриття фонд бібліотеки налічував 319 книг у 667 томах та 43 комплекти періодичних видань.
У 1911 р. на конкурсній основі, на кошти, зібрані жителями міста через розповсюджену спеціальну облігаційну позику, для бібліотеки було зведено спеціальну будівлю (архітектор З. Клаве). Вона є найдавнішою київською спорудою такого призначення, що увійшла до переліку пам'яток архітектури початку ХХ ст.
У 1957 р. бібліотека стала Державною республіканською бібліотекою УРСР імені КПРС.
Після проголошення незалежності книгозбірня стала називатися Державною бібліотекою України, а у 1994 р., згідно з Указом Президента, вона одержала статус Національної парламентської бібліотеки України.
Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого підпорядкована Міністерству культури України.
Публічна бібліотека імені Лесі Українки — центральна публічна бібліотека для дорослих м.Києва, методичний центр столичної мережі публічних бібліотек (10 ЦБС), входить до бібліотечної системи Міністерства культури і туризму України.
The mission of the American Library is to help increase mutual understanding and cooperation between Ukraine and the United States by making available information about America in a variety of formats.
Національна наукова медична бібліотека України – провідний науково-інформаційний заклад медичної науки і охорони здоров”я, що здійснює бібліотечне, бібліографічне, інформаційне обслуговування практикуючих лікарів, викладачів та студентів медичних ВНЗ, науковців, які проводять дослідження в галузі медицини та суміжних наук та ін.
Бібліотека заснована наказом № 128-а Народного Комісаріату охорони здоров’я України 6 листопада 1930 року.
З 1969 року бібліотека займає будівлю по вулиці Л.Толстого, 7. Загальна площа приміщень становить 2 975 м2.
З 1975 року колектив бібліотеки очолює Заслужений працівник культури Павленко Р.І.
У 2006 р., згідно з Указом Президента України від 03.04.06 №286/2006 бібліотеці надано статус Національної.
Сьогодні у структурі бібліотеки діє 18 підрозділів, загальна кількість працівників бібліотеки – 177,5.
Як провідний інформаційний заклад медичної галузі бібліотека є організаційним та науково-методичний центром мережі медичних бібліотек України (816 бібліотек різного рівня).
Маючи одну з найбільших в Європі систему фондів літератури медично-біологічного спрямування, яка нараховує понад 1,5 млн. примірників 35 мовами світу, бібліотека щорічно обслуговує понад 65 тис. спеціалістів-медиків і 1,5 тис. медичних установ.
Книжкові зібрання бібліотеки є національним культурним надбанням країни, складовою частиною загальнокультурної спадщини, яка охороняється державою. Близько 20 тисяч видань з фондів Бібліотеки підлягають включенню до “Державного реєстру національного культурного надбання ”. Бібліотека підтримує партнерські зв`язки з 35 бібліотеками та науковими закладами в 16 країнах Європи та Америки. Забезпечує доступ спеціалістам-медикам до світових інформаційних ресурсів (быльше 2,5 тис. електронних журналів з доступом до повних текстів в режимі On-line…).
Як центр галузевої медичної бібліографії Національна наукова медична бібліотека України видає бібліографічні покажчики як поточного, так і ретроспективного характеру з найбільш актуальних медичних проблем.
Державна наукова архітектурно-будівельна бібліотека імені В.Г. Заболотного – єдина бібліотека державного значення з будівництва і архітектури. Створена як Наукова бібліотека при Президії Української філії Академії архітектури СРСР 26.03.1944 р. (постанова РНК УРСР від 26.03.1944 г. № 244, п. 4).
Одним із засновників унікального книжкового зібрання був видатний український вчений, архітектор та громадський діяч, перший президент Академії архітектури УРСР Володимир Гнатович Заболотний.
За роки існування у зв’язку зі змінами статусу організацій, у підпорядкуванні яких була бібліотека, декілька разів змінювавася статус і назва бібліотеки:
1944-1956 рр. – Наукова бібліотека Академії архітектури УРСР;
1956-1963 рр. – Науково-технічна бібліотека Академії будівництва і архітектури УРСР;
1963-1989 рр. – Науково-технічна бібліотека НДІБВ Держбуду УРСР;
1989-1993 рр. – Республіканська галузева науково-технічна бібліотека з будівництва і архітектури Держбуду УРСР;
1993-1998 рр. – Державна наукова архітектурно-будівельна бібліотека Держбуду УРСР;
У жовтні 1998 г. Бібліотеці присвоєно ім’я В.Г. Заболотного (постанова Кабінету Міністрів України від 12.10.1998 р. № 1626).
Має філію, що розміщена в приміщенні Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального-господарства України.
Виконує функції:
· галузевого депозитарію літератури з питань будівництва та архітектури;
· галузевого центру з міжбібліотечного абонементу з питань будівництва та архітектури;
· методичного центру для бібліотек та інформаційних структур будівельного комплексу України;
· науково-просвітницького та культурного центру для фахівців будівельного комплексу України.
Наразі бібліотека підпорядкована Міністерству регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального-господарстваУкраїни.
Заснована 1998 року на базі Польського Інституту у Києві.
Серед основних завдань бібліотеки – промоція польської культури, музики, кіно, театру, архітектури тощо.
Бібліотеку Польського Інституту у Києві поділено на п’ять частин:
тематичний книгозбір «Польська культура»
періодика
аудіо фонд
відео фонд
нотні партитури польських композиторів
До послуг користувачів є зал для прослуховування звукових записів та перегляду зображень на різних електронних носіях.
На сьогоднішній день, бібліотека нараховує кілька тисяч одиниць зберігання. Щорічні надходження до нього - це кілька сотень примірників (книги, аудіо, відео, часописи, газети тощо).
Всеукраїнська бібліотека загально-державного значення, входить до бібліотечної системи України та системи науково-технічної інформації Міністерства освіти і науки України.
На сьогоднішній день ДНТБ України є комплексним бібліотечно-інформаційним, культурно-просвітницьким, науково-методичним та репродукційно-видавничим центром, що сприяє розвитку науково-технічної сфери держави.
Враховуючи важливість для суспільства бібліотечно-інформаційних ресурсів, які накопичувались протягом десятиліть, високі показники роботи, що виконується фахівцями бібліотеки, а також активну та професійну науково-методичну діяльність в системі бібліотек України та мережі науково-технічних бібліотек ДНТБ України включено до переліку установ, закладів та організацій культури, які мають особливу громадську значущість.
Національна бібліотека України для дітей - головна дитяча книгозбірня України. Вона є національним книгосховищем дитячої літератури, науковим, довідково-бібліографічним, інформаційним і консультаційним центром для спеціалізованих дитячих, шкільних і сільських бібліотек, що обслуговують дітей. Заснована у 1967 році за постановою Ради Міністрів Української РСР «Про створення Державної республіканської бібліотеки для дітей» як єдиного організаційно-методичного центру по керівництву бібліотеками, що обслуговують дітей. З 1993 р. – Державна бібліотека України для дітей, у 2003 р. отримала статус Національної.
Сукупний фонд бібліотеки становить більш ніж 500 тисяч примірників книг, журналів, грамзаписів, компакт-дисків, діафільмів та кінофільмів. Важливою складовою частиною фонду є фонд обов'язкового примірника. Його мета - з максимальною повнотою зібрати і зберегти для нащадків весь репертуар книг для дітей, виданих на Україні, а також видань для дітей українською мовою, виданих за межами України. Унікальною є колекція рідкісних і цінних видань, в якій зосереджено більше 15 тисяч одиниць зберігання - книг і журналів для дітей ХІХ – першої половини ХХ ст. Послугами бібліотеки щорічно користуються 20 тисяч дітей і фахівців у галузі дитячої книги і дитячого читання.
Бібліотека здійснює широку соціокультурну діяльність, спільно з різними установами та організаціями ініціює проведення всеукраїнських заходів, серед яких Всеукраїнський тиждень дитячого читання, конкурс «Найкращий читач України», національний проект «Україна читає дітям» та ін.; організовує зустрічі з письменниками, діячами культури і мистецтва та презентації їхньої творчості; проводить змістовні, цікаві культурно-масові, театралізовані заходи, літературні вечори, читацькі диспути, мистецькі уроки, години духовності. У бібліотеці постійно діють тематичні книжкові виставки та експозиції творчих робіт талановитих читачів-дітей.
Вона є центром організації дозвілля дітей м. Києва. В ній функціонують низка безкоштовних читацьких об'єднань та клубів за інтересами: музично-драматичний театр-студія "Вподобайка", драматична студія "Мрія", майстерня цікавих знайомств «АвтограФ», мистецький салон "Видатні постаті Києва", гуртки «Biblio-Art майстерня», «Перлинка», «Joyful English» тощо. Великою популярністю у читачів користується спеціалізований відділ мистецтв, в якому зосереджена відповідна література, а також аудіовізуальні матеріали.
Харьковская государственная научная библиотека имени Владимира Короленко (укр. Харківська державна наукова бібліотека імені В. Г. Короленка) — вторая крупнейшая (более 7 млн единиц хранения) после библиотеки им. Вернадского в Киеве и одна из старейших библиотек Украины. К услугам читателей 12 читальных залов на 524 места.
Ежегодно в Библиотеку поступает до 70 тыс. документов (книг, журналов, газет, баз данных и электронных документов на CD-ROM и др.). Разветвленная система справочно-библиографического аппарата ХГНБ содержит более 60 каталогов и картотек в том числе электронный, справочно-библиографический фонд, автоматизированные базы данных, печатные сводные каталоги и фонд выполненных справок.