«Зоологічний сад – це найцінніше з усіх засновництв Київського Товариства Любителів Природи, його треба оберігати і прагнути до його розвитку»
(із звіту Товариства за 1910 рік)
«Зоологический сад не прихоть, не забава, не праздная затея праздных людей; зоологический сад – одно из необходимых ученообразовательных учреждений»
(из «Каталога Киевского зоологического сада за 1911 год» Э. Шарлеманя)
Київський зоологічний парк - це унікальний об’єкт, який було створено за ініціативою професорів Університету Святого Володимира та політехнічного інституту, викладачів гімназій, лікарів, громадських діячів і багатьох любителів живої природи, які були членами Київського товариства любителів природи (КТЛП).
Офіційним часом заснування зоопарку і початком його діяльності визнано 21 березня 1909 року, коли він отримав дозволи на оренду території для розміщення в ботанічному саду Університету св. Володимира та на збирання коштів для утримання тварин.
У травні 1909 року віце-губернатор М. М. Чихачов, у відповідь на клопотання, погодився встановити біля входу в звіринець у ботанічному саду «ящик для збору грошей на користь Товариства на утримання звірів та птахів, що знаходяться у звіринці». Після збору грошей на кінець 1909 року колекція зросла і налічувала вже 115 видів хребетних тварин загальною кількістю 398 екземплярів.
Від перших днів свого існування зоопарк утримувався за благодійні кошти від приватних осіб та меценатів. Колекція поповнювалася здебільшого за рахунок диких тварин, від яких відмовлялись власники та за рахунок подарунків. Серед меценатів були відомий підприємець О. Терещенко, цар Микола ІІ, власник заповідника Асканія-Нова Ф.Фальц-Фейн, архітектор В. Городецький, художник С. Святославський, графиня М. Броцька та інші.
У 1910 році правління Університету майже вдвічі збільшило відведену зоологічному саду ділянку і відтоді у розпорядженні Київського Товариства Любителів Природи було вже півтора гектари.
В зв’язку з тим, що на утримання зоосаду необхідно було виділяти все більше коштів, оскільки збільшувалась колекція тварин, то міська влада з самого початку підтримувала зоопарк і двічі на рік виділяла субсидії – 1000 та 1500 царських рублів, хоч цього було і замало.
16 травня 1912 р. міська адміністрація виділила під розвиток зоопарку нове, більш придатне місце площею 16 десятин землі (23,2 га) в передмісті Шулявка напроти будівель Київського політехнічного інституту. Рельєф цієї місцевості був не придатний для будівництва житла, але найкраще підходив для розбудови території зоосаду. Складність рельєфу вдалося раціонально і вдало використати. У ярах викопали ставки для водоплавних птахів, на верхній території побудували загони, вольєри та клітки.
Офіційне новосілля відбулося у квітні 1914 року, але подальшому розвитку зоопарку завадила Перша світова війна, а потім і громадянська війна. Незважаючи на величезні труднощі, ентузіастам вдалося зберегти колекцію тварин і все створене в зоопарку до кінця військових дій, які відбувалися на території країни на початку ХХ століття.
У 1919 році зоопарк переходить у власність новоствореної держави і отримує статус «Київський зоологічний парк». Першим офіційнім директором було призначено секретаря Київського Товариства Любителів Природі, одного з ініціаторів створення зоосаду Венантія Андрійо-вича Бурдзинського (див. фото).
У двадцятих роках минулого століття починається справжній розквіт зоопарку. Колекція поповнюється рідкісними тваринами, у зоопарку ведеться наукова робота. В 1935 році за зоопарком нарешті закріплюють усю територію та огороджують її парканом; починають будувати слоновник та приміщення для мавп. Старі вольєри розширюють, поліпшують водопостачання і виділяють зоопарку велику сінокісну ділянку. У зоопарку працює ветеринарна лікарня з кількома лабораторіями та відділеннями, ветеринарна аптека, палата попередніх лікувальних процедур та показова кузня.
Передвоєнні роки були для зоопарку дуже успішними.
Фашистська окупація Києва скінчилася для зоопарку майже повним вивезенням тварин в Німеччину та руйнуванням.
Одразу після звільнення Києва від німецьких окупантів з листопада 1943 року Київський зоологічний парк було нашвидку відремонтовано колективом зоопарку, і вже 10 квітня 1944 року він знову відкрився для відвідувачів.
У 1966 році почалася довгострокова реконструкція зоопарку. Було збудовано новий центральний вхід з приміщеннями для кас і екскурсійного бюро та котельню, що забезпечила зоопарк теплом і гарячою водою. У грудні 1970 року закінчено будівництво сучасного павільйону для утримання птахів площею 2400 м2. У 1972 року було відкрито акватераріум, у 1976 році побудовано комплекс для утримання приматів площею 2700 м2, а у травні 1982 року відкрито «Острів звірів».
У 1983 році постановою Ради Міністрів УРСР Київському зоопарку було надано статус Державного зоологічного парку і включено у мережу територій і об'єктів природно-заповідного фонду. В зоопарку активно формувалася експозиція з рідкісних і екзотичних видів тварин. Під керівництвом директора Сапьолкіна В.П., який працював у зоопарку більше 20 років до 1992 року, зоопарк розвивався та став одним з найкращих на території СРСР, у ньому велася значна практична і наукова робота по вивченню тварин та розробці методик їх розведення.
Роки так званого перехідного періоду з 1992 по 1997 були вкрай тяжкими по наслідках для колекції та колективу зоопарку.
Починаючи з 1998 року, у зоопарку відбувалися як позитивні, так і негативні зміни в керівництві, структурі, матеріально-технічній базі, що впливали на стан та подальший розвиток Київського зоологічного парку.
Николаевский зоопарк был основан городским головой Николаем Павловичем Леонтовичем. Как сам он пишет в отчете Николаевского окружного исполнительного комитета за 1923 год, Госаквариум основан 26 апреля 1901 года. До революции Аквариум был его частной коллекцией и размещался в доме городского головы. Уже в дореволюционное время коллекция Леонтовича была широко известна в России и Европе.
Аквариум был оборудован по последнему слову техники того времени: имел электрические компрессоры, подогреватели. Рыбы были размещены в 75 аквариумах. Объем некоторых из них доходил до 3000л. Коллекция насчитывала около 50 видов рыб и земноводных, свыше 1000 экземпляров. Н.П.Леонтович постоянно публиковал статьи по аквариумистике, был активным членом общества любителей природы Николаева. Подобных коллекций во всей Европе было только семь. В 1918 году коллекция Леонтовича была национализирована, а он сам был назначен первым директором Госаквариума. В этом же году Николай Павлович был первый раз арестован. После его ареста коллекция стала гибнуть, так как руководил ею красноармеец. В защиту Леонтовича выступил А.В.Луначарский, и по его ходатайству Николай Павлович был освобожден.
С большими потерями Аквариум пережил гражданскую войну. И 25 июня 1922 года состоялось второе торжественное открытие Николаевского Госаквариума. В этом году его посетило около 40 тысяч человек.
По результатам работы зоопарк первый среди зоопарков Украины в 1993 г. был принят в Европейскую Ассоциацию Зоопарков и Аквариумов (EAZA). Неоднократно работы наших специалистов и юннатов публиковались в разных изданиях. В 1991 г. к 90-летию был издан сборник статей Николаевского зоопарка.
Территория зоопарка сейчас равна 18,4813 гектарам, в нем работает 232 сотрудника.Особого внимания и заботы требует парк. Он высажен и выращен сотрудниками зоопарка. Каждый год мы привозим и высаживаем редкие виды растений из ботанических садов Украины. Коллекция деревьев и кустарников сейчас насчитывает около 400 видов и пород. Среди них гинкго, тюльпановое дерево, секвойя, метасеквойя, падуб, древовидный пион, унаби, сакура и др. Можно сказать, что в Николаеве уже есть ботанический парк. В парке много уютных уголков, небольшие водоемы с цветущими нимфеями, декоративные скамейки, детские площадки с аттракционами. Парк украшен скульптурами из дерева, гранита, мрамора. В трех кафе можно отдохнуть и подкрепиться. На память о посещении зоопарка посетители могут приобрести картопланы, буклеты, наборы открыток, фотоальбом «Мы с тобой одной крови», который был издан в 2010 году в издательстве «Наднипряночка», Херсон. В нем размещены 500 фотографий животных нашего зоопарка работы Владимира Топчего и фотохудожника из Москвы Василия Климова.
Год за годом специалисты зоопарка занимаются комплектованием коллекции. Сегодня она насчитывает около 460 видов 5690 особей, из них 220 видов, занесенных в Международную Красную книгу. Это крупнейшая коллекция на Украине. Более 90 видов животных среди украинских зоопарков представлены только здесь. Зоопарк принимает участие в 28 европейских программах (ЕЕР) по разведению редких видов животных. Для того, чтобы полностью ознакомиться с коллекцией зоопарка, необходим целый день.
Зоопарк ко всему еще и огромное хозяйство. Только больших зданий у нас – 35, а еще вольеры, ограждения, машины, механизмы. Плюс несколько километров водопроводных и электрических сетей, канализации и теплотрассы. Все это нужно ремонтировать, красить, обслуживать, проводить тендеры. Только сена на зиму мы заготавливаем 130 тонн.
Коллекция животных зоопарка распределена между пятью основными зоологическими отделами: акватеррариум, орнитологии, копытно-хоботных животных, хищных и грызунов, приматов. Существует также вспомогательные подразделения: кормоцех и склад, ветлечебница, виварий, ремонтно-строительный отдел, отдел озеленения, научно-просветительный.
19 декабря 2007 года Всеукраинским фондом «Украинское народное посольство» директор Николаевского зоопарка В.Н. Топчий был награжден Орденом Святого Николая Чудотворца 3-й степени, а коллектив - Золотой медалью «За высокий профессионализм».
Зоопарк - сложная организация, однако, в государстве не существует достаточной нормативно-правовой базы, которая регулировала бы его деятельность. Поэтому зоопарк самостоятельно разработал целый ряд документов.
Кормление животных один из сложных вопросов содержания. На разработку только одного рациона может уйти несколько лет. Первый сборник рационов был издан в 1998 году. А в 2007 году зоопарк утвердил и опубликовал новые «Рационы животных Николаевского зоопарка». В книгу входит свыше 400 рационов, все они сбалансированы и просчитаны по белкам, углеводам, микро и макроэлементам специально разработанной в зоопарке компьютерной программой. Книга рационов отрецензирована доктором с.-х. наук Николаевского Государственного аграрного университета М.И. Гилем.
В 2008 году мы напечатали «Сборник нормативных документов Николаевского зоопарка», в который вошли Зооветеринарные нормы, должностные инструкции, инструкции по охране труда, Коллективный договор, «Положення про Миколаївський зоопарк», уставные документы, кадастровая документация. Обший обьем сборника 548 страниц. Этот документ у нас приобрели многие зоопарки СНГ.
11 сентября 2009 года Указом Президента Украины В.Н. Топчему присвоено почетное звание «Заслуженный работник культуры Украины».
В 2011 году Николаевский зоопарк отметит свой стодесятилетний юбилей.
За эти 110 лет зоопарк не имел ни одного дня выходного. Мы все эти годы отработали день в день. И в дни революций, и в дни гражданской и отечественной войн. Вряд ли есть в нашем городе еще такое учреждение.
Более 15 миллионов посетителей побывали в нем за эти годы. 5 поколений сотрудников отдавали и отдают свои силы и знания любимому делу. Свыше 2500 молодых николаевцев учились здесь любить и познавать мир животных в кружке юннатов. Тысячи и тысячи животных прошли через его коллекцию – рождались здесь, взрослели и завершали свой путь.
Огромным положительным зарядом обладает заповедный уголок города. Он притягивает людей и через общение с природой исцеляет их души. Это звучит банально, но зоопарк действительно любимое место многих горожан. Николаевскому зоопарку 110 лет.
За эти годы он пережил падения и подъемы, неудачи и успехи.Мы никогда не знали легких времен. Хранила наш зоопарк любовь – любовь к животным.
Идея создания зоопарка в Одессе впервые возникла накануне празднования столетия города, в 1889 году, когда был сделан чертеж и план «Зверинца на Полицейской улице у обрыва», однако воплотить в жизнь этот план не удалось.
Следующий шаг к созданию зоопарка был предпринят в 1914 году – создан проект его постройки на территории ботанического сада, одобренный городской Думой, но начавшаяся 1-ая мировая, а затем гражданская война помешали этим планам.
И лишь только в 1922 году началось строительство зоопарка в Одессе на Приморском бульваре, в районе нижнего сада Воронцовского дворца.
Главная заслуга в организации первого зоопарка в Одессе принадлежит одному из энергичных руководителей общества «Югоклимат» Генриху Владимировичу Бейзерту.
Несмотря на большую проделанную работу (сооружались гроты для львов, медведей и тигров, бассейны для птиц, горка для горных козлов) в деятельности зоосада было множество проблем. Это как недостаточное финансирование, так и фактически непригодная территория для удовлетворительного размещения животных. Городскими властями было принято решение зоосад закрыть.
В это время в Одессе по решению городских властей ликвидировано I – ое Христианское кладбище. В конце 30-х годов на территории бывшего кладбища появился парк Ильича и зоопарк. Однако единственным архивным документом, подтверждающим открытие зоопарка на новом месте по ул. Новощепной ряд, 25 стал доклад директора зоопарка Г. Бейзерта на исполкоме Ильичевского районного Совета трудящихся 16 марта 1945 года, в котором он сообщал, что «Одесский зоопарк был организован на территории Ильичевского парка в 1937 году», причем без бюджетных ассигнований, и «работал на хозрасчете». Открытие зоопарка для посетителей состоялось в1938 году. На этом месте, в центре города, рядом со знаменитым «Привозом» зоопарк находится по сегодняшний день.
В 1992 году в соответствии с Законом Украины «О природно-заповедном фонде» зоопарк получил статус заповедной территории общегосударственного значения и вошел в состав природно-заповедного фонда Украины. Коллекция животных Одесского зоопарка включает 153вида животных и насчитывает 720 экземпляров. При зоопарке функционирует акватеррариум.
В Одесском зоопарке содержатся редкие животные, занесенные в Красную книгу Международного Союза Охраны Природы (МСОП), Европейский Красный список и Красную книгу Украины – 24 вида. Многие из них успешно размножаются. Это: дальневосточные леопарды, лошади Пржевальского, туркменские куланы, европейские муфлоны, павианы-гамадрилы, бурые медведи, степные журавли, соколы балобаны, филины и мн. др.
Научная специализация зоопарка: «Редкие и исчезающие животные юга Украины». Здесь создан единственный в Украине питомник по содержанию и разведению хищных птиц и сов. Выращенные в питомнике соколы-балобаны возвращаются в природу путем подсадки в гнезда диких птиц.
Содержание диких животных определяет уникальность зоопарков. Именно зоопарки являются местами спасения редких и исчезающих видов животных – ведь в наше время высоких технологий и всеобщей компьютеризации люди все меньше места оставляют дикой природе и животным.
Одесский зоопарк – единственный в Украине, где успешно размножались индийские слоны, ставшие счастливыми родителями трёх слонят.
В 1992 году у счастливой пары родился первый слоненок. Малыша назвали Сим Элефант, он известен под именем Фантик и стал артистом европейского цирка-шапито. Выкормлен искусственно своей приемной мамой – зав.секцией хищных и хоботных животных Поповой Л.Н.
Сегодня Одесский зоопарк - это научно-исследовательское и культурно-образовательное учреждение, которое является объектом природно-заповедного фонда Украины общегосударственного значения.
Свою історію Рівненський зоопарк починає з 1982 року, коли за ініціативою Рівненської обласної організації Українського товариства охорони природи, на східній околиці міста було виділено земельну ділянку площею 11,17 га та розпочато її благоустрій.
Перші мешканці – представники місцевої фауни – були завезені з лісових господарств області та з колекції обласного краєзнавчого музею. Це були дикі кабани, вовки, лисички, лось. З цирку привезли бурого ведмедя, який довго тішив відвідувачів зоопарку і дожив тут до похилого віку. А згодом почалася активна співпраця з зоопарками тоді ще Радянського Союзу. Так в зоопарку з’явилися мавпи, олені, бізони, верблюди, гімалайські ведмеді, різноманітні птахи.
В період з 1985 по 1988 роки продовжувалась подальша розбудова зоопарку. В цей час з´явилися нові вольєри, каскад штучних водойм, нове адміністративне приміщення, в якому розпочав свою роботу акватераріум. Завдяки ентузіазму працівників зоопарку, колекція тварин поповнювалася новими видами, було розпочато формування колекції тераріумних тварин.
Протягом 10 років, як структурний підрозділ об´єднання парків культури, зоокуточок розбудувався, проводився благоустрій території. В 1992 році рішенням міської Ради зоопарк зареєстровано як окрему юридичну особу.
В 1998 році указом Президента України Рівненському зоопарку було присвоєно статус об´єкта загальнодержавного значення (№1341⁄98 від 09.12.1998 року), а його територію визнано об´єктом Природно заповідного фонду України.
Зоопарк сьогодні – це колекція з 150 видів тварин, улюблене місце відпочинку та прогулянок всією сім´єю. Основна частина зоопарку – це залишки старого фруктового саду та єдиний в межах міста природний лісовий масив площею 4,7 га.
На території зоопарку знаходиться більше 130 видів деревних, чагарникових та трав´янистих рослин.
В зоопарку працює ветеринарний лікар, робочий день якого починається з обходу території та огляду тварин. Вчасно виконані профілактичні щеплення, знищення паразитів, дезинфекція – також робота нашого лікаря. Хворим тваринам надається необхідна медикаментозна допомога.
Гарний догляд за тваринами сприяє отриманню у них потомства. Так щороку в зоопарку народжуються малята майже у 30 видів тварин.
Зоопарк є науково – освітньою установою, основними функціями якої є збереження та відтворення зникаючих видів тварин та пропагування природничих знань серед населення. Про кожну тварину можна дізнатися більше детально, ознайомившись з інформаційними стендами, отримати кваліфіковану інформацію у спеціалістів зоопарку, замовити екскурсію.
Паралельно з науково – освітніми функціями, зоопарк виконує ще важливе значення в організації дозвілля та відпочинку населення.
Щорічно в зоопарку відбуваються традиційні свята – відкриття сезону, день захисту дітей, масляна.
Щорічно наш зоопарк відвідує більше 150 тис. чоловік.
Для відвідувачів зоопарку розроблена зручна система вартості квитків: дорослий, дитячий, пільговий. А постійні відвідувачі можуть придбати річний абонемент, який дає змогу частіше приходити в зоопарк і за меншу вартість.
Харьковский зоопарк, основанный в 1895 году, принадлежит к числу старейших зоопарков Европы. За годы существования он несколько раз перестраивался, увеличивал территорию, восстанавливался после военных разрушений, реконструировался. В 1980 году зоопарку присвоен статус заповедной территории.
Зоопарк занимает площадь 22 га. Коллекция животных включает более 400 видов рыб, амфибий, рептилий, птиц и млекопитающих.
Среди них есть редкие, занесенные в Международную Красную книгу и Красную книгу Украины. 13 видов включены в международные программы разведения.
Наш зоопарк всегда молодой. Это красивейший уголок Восточной Украины, гордость и визитная карточка нашего города.
Черкаський міський зоопарк був організований в 1979 році на базі зоокутка станції юних натуралістів, його територія складала 3,7 гектара. До моменту відкриття колекція налічувала 86 видів тварин.
До останнього часу статус зоопарку визначався кількістю демонстрованих видів тварин. Формувався так званий «Зоопаркпо інтересах». Сьогодні ми приходимо до розуміння зоопарку за якістю його експозиції, результатам розмноження тварин, його участі в науково-дослідних, природоохоронних і просвітницьких програмах.
У 2009 році була розроблена концепція розвитку зоопарку на найближчу та подальшу перспективи. У основу цієї концепції була закладена багатолітня практика зоопарків за змістом диких тварин, погляди співробітників Черкаського зоопарку на формування і розвиток колекції тварин, економічні і господарські перспективи підприємства.
Для забезпечення стабільної роботи зоопарку як природоохоронної, науково-дослідної, просвітницької організації були визначені наступні пріоритети:
• розширення території зоопарку;
• розвиток експозиції тварин і створення оптимальних умов для утримання та експонування впродовж всього року;
• впровадження сучасних технічних систем для забезпечення теплом, водою і енергією;
• створення комфортних умов відвідувачам зоопарку впродовж всього року;
• участь в наукових проектах по дослідженню біології тварин в штучно створених умовах;
• популяризація зоопарку, як унікального туристичного об'єкту, просвітницького, наукового і культурного закладу.
Регіональний зоопарк, володіючи скромними фінансовими можливостями, а найголовніше – маючи невелику площу, не в змозі підтримувати на хорошому рівні колекцію крупних тварин, у зв'язку з цим, при формуванні видового складу зоопарку перевага буде надана тваринам невеликого розміру, для яких на обмеженій площі можна створити хороші умови для утримання, розмноження та експонування.
Група копитних ссавців буде сформована з тварин лісової та лісостепової кліматичних зон України. Буде проведена реконструкція вольєра із зміною рельєфу, конфігурації і збільшенням площі.
Хижі ссавці будуть представлені дрібними та середніми хижаками. Це — перш за все дрібні і середні котові, псові і особливе місце відводиться створенню колекції кунячих.
Приматів представлятимуть мавпи Нового Світу і напівмавпи Мадагаскару.
Будуть знесені старі вольєри «Хижого ряду» і побудовані декілька великих вольєрів з панорамним оглядом, буде проведена реконструкція приміщень для дрібних хижаків.
У відділі орнітології буде зібраний унікальний склад птахів для зоопарків України: рідкісні види куроподібних, водоплавні птахи України, середні і крупні папуги.
Відділ тераріумних тварин формуватиме окремі експозиції з регулярною зміною видового складу. Вперше серед зоопарків України ми приступили до реалізації проекту«Земноводні світу». Незабаром буде представлений в окремій експозиції група безхребетних. Продовжаться роботи по формуванню різноманітної колекції лускатих.
Важливим досягненням став вступ зоопарку до Євроазіатської Регіональної Асоціації Зоопарків і Акваріумів, що надало нові можливості і нові перспективи розвитку.
Робота сучасного зоопарку відбувається в ситуації безперервного скорочення біорізноманіття і зростання числа чинників, що негативно впливають на стан природного середовища.
У багатьох країнах, у тому числі і в Україні, історичні і соціальні традиції зумовили формування зверхнього відношення до зоопарків, які досі асоціюються з образом звіринців для розваги публіки.
В рамках загальної картини і домінуючих тенденцій сучасного світу Черкаський міський зоопарк прагне до визначення своєї місії, як унікального об'єкту із збереження природи.
Зоопарк в Черкассах - чудесное место для отдыха с детьми. Он занимает территорию площадью четыре гектара и может порадовать изобилием зелени и редких расстений. Здесь вы и ваш ребенок познакомитес с более чем двумя сотянми зверушек, множеством птиц, рептилий. Самыми популярными обитателями зоопарка являются: лев, медведь, верблюд, павиан и другие.